היסטוריה

למים יש השפעה כמעט מגית על אנשים. אלמנטים של מים, אנחנו מוצאים כבר בעבר הרחוק, אצל המוסלמים בספרד ואצל הסינים והיפנים במזרח הרחוק.

למים יש השפעה על התקדמות התכנון של הגינות. מפתיע עד כמה המים והאלמנטים של המים בגינה, הופכים למרכזיים משך ההיסטוריה ובעולם כולו.

הסטייל האוריינטלי הוא אחד הותיקים והמשפיעים ביותר בגינות מים. הסינים העתיקים שאפו לחכות את הנוף של הטבע בגינות. כמו השירה והציור הפך הגינון לאומנות שמושפעת מהטבע. משמעות ותשומת לב רבים ניתנו לשילוב המים והסלעים בגינה. כמובן עם השפעה גדולה של תורת הפנג-שוואי. בישראל, במידה מסוימת, הפנג-שוואי הוא אופנה אך שם זוהי דרך חיים.

ביפן הושפעו בתחילה מהסינים ואחר-כך גם מהפילוסופיה של הבודיזים ומפילוסופית השינטו. הם הכניסו לגינה אלמנטים דתיים סימבוליים. השילוב של צמחים ביחד עם המים, הסלעים וביחד עם הנוף קיבל משמעות דתית, היסטורית ורומנטית.

התרבות המוסלמית מצטרפת לתמונה עם אלמנטים של מים שמעבר לרעיון של העברת מים ממקום למקום לצורכי השקיה אלא גם לצינון והרגעה. האלמנטים עצמם מאוד פורמליים, עבודת אבן מדהימה תופסת את המקום של הסלעים והצמחים. לרוב, חולקה הגינה לארבע תעלות המסמלות את ארבעת הנהרות בגן עדן.

יותר מאוחר, ברומא העתיקה, נמצאים האלמנטים של המים בגינה על מנת לתת דגש גדול יותר של רומנטיקה. הקפדה יתרה ניתנה לצמחים שהובאו מכל קצוות האימפריה הרומית.

בתקופת הרנסנס באיטליה נבנו אלמנטים של תנועה ורעש בשילוב פסלים מיוחדים של אנשים וחיות.

השפעת הרנסנס עוברת לצרפת ובמאה ה-17 בונה לואי ה-14 את גני ורסאי. השילוב בין צמחים עם פסלים ענקיים ואלמנטים של מים מוצא את מקומו ובגדול. הכול במטרה להגיע לפורמליות מרשימה. מגני ורסאי עוברת ההשפעה לבתי המלוכה והחברה הגבוהה, שהולכים ובגדול על הרושם הענק שהאלמנטים יוצרים. גינות ומזרקות מרשימות צצות בכל מקום. הכול כמובן בצורה מאוד פורמלית, בסגנון ורסאי.

באמצע המאה ה-18, עם התפתחות הגינון ותכנון הנוף באנגליה, נכנסים אלמנטים של מים לגינות. המוטיבים הפורמליים זזים הצידה לטובת אלמנטים מן הטבע. שילוב של היער, הדשא והמים, קונטרסטים של אור וצל. הגינה של מונה ב- giverny משלבת שתילה לא פורמלית של צמחים עם אלמנטים של מים, במשחק עם אור וצל, בשילוב עם הפריחה והעלווה המדהימים של שושנות המים. המעבר מכאן הוא יותר לכוון של צמחיה מאשר ארכיטקטורה.

במאה ה-20, מפלים וערוצי נחל נכנסו לאופנה. הגינון התפתח לכלל האוכלוסייה. חומרים מודרניים והשיפור של המשאבות והפילטרים אפשר כניסה של אלמנטים קטנים. יחד עם זאת באה השבירה של האמונה הפורמלית והלא פורמלית. גינות המים קיבלו ערבוב מושלם. האלמנטים בגינה יכולים להיות מושפעים מכל תרבות ואיזור, משולבים ביחד ומופרדים לפי רצון אינדיבידואלי של כל אחד ואחד. דבר שהופך את גינת המים לפופולרית ביותר בתכנון הנוף.

תכנון עם מים- אלמנטים של מים לגינה

אלמנט מים יכול להיות משולב בכל סגנון של גינה. המיקום יכול לקבוע את הצורה, אבל הגמישות עדיין רבה ביותר. מים בגינה יכולים להשפיע על חושים רבים, רעש, תנועה, משחק של אור וצל, השתקפות ומעל הכול, מקום משכן לצמחים, לדגים וחיות מים אחרות.

גינת המים יכולה להיות מוגבהת מעל הקרקע או שקועה באדמה או בריצוף, יכולה להיות בצורה פורמלית, מרובעת, מלבנית או עגולה ויכולה להיות אי סימטרית ולא פורמלית.

ניתן ליצור גינת מים קטנה בתוך מיכלים. במידה ורוצים להשתמש בשושנות מים, רצוי שהעומק המינימלי יהיה בסביבות 030-4- ס"מ, מומלץ שהמיקום יהיה בחצי צל, על מנת שהאצות לא ישתלטו על המיכל. ביחד עם השושנות מים כדאי לשים צמחים מחמצנים כמו האלודיאה, צמחים צפים כמו היקינטון וצמחי גדה כמו הפונטודריה.

ניתן ליצור אלמנט מים סגור בצורה של בריכת חלוקים או אחד מהדגמים הנפוצים של ה- AQUA ART

מה שנחוץ לנו:

1. בריכת אגירה

2. מכסה חזק להחזיק את האלמנט המפכה

3. משאבה מתאימה

4. חלוקים ואבנים לכיסוי בריכת האגירה

אלמנטים שכאלה, בשילוב עם צמחיה נכונה ופינת ישיבה קטנה, על לא יותר מ-2 מטר מרובע. ניתן ליצור פינת מרגוע עם רעש נעים, תנועה ואטרקציה לנו ולאורחינו והכול מבוסס על do it yourself

ניתן ליצור גינת מים מן הטבע. בריכה בצורה לא רגולרית, עם ערוץ קטן ואבן מפרכת מים לתוך הערוץ. בצורה כזאת של גינות מים יש חשיבות רבה לשילוב של הצמחייה בתוך המים ולצמחיה שנמצאת מסביב לאלמנט.

גינת מים זו דורשת:

1. בריכת פוליאתילן או יריעת p.v.c

2. יריעת p.v.c ואבנים ליצירת הערוץ והמפל

3. משאבה בספיקה הנכונה

4. פילטר ביולוגי

5. צמחי מים

6. צמחי אוירה מסביב.

7. דגי נוי.

על מנת שנוכל ליהנות מהיופי של בריכת נוי, מדגים בריאים וצמחי מים פורחים, הבריכה צרירה להימצא באיזון ביחס בין חנקן לחמצן. כמות גדולה של חנקן בבריכה תגרום להתרבות של אצות. ואז הבריכה תצא מאיזון, המים יהפכו מנקיים לעכורים והבריכה תהיה מעופשת.

התרבות של חנקן על חשבון החמצן קוראת כאשר:

אנחנו מאכילים יותר מידי את הדגים.

יותר מידי עלים מתפרקים במים.

יש עודף של צמחים ודגים בבריכה.

הבריכה בשמש מלאה ולא עמוקה מספיק.

על מנת לגרום להורדה של החנקות הרעילות במים עלינו לדאוג לכמות גבוהה של חמצן במים, ולהתרבות של הבקטריות שמפרקות את החנקות הרעילות והופכות אותן לחנקות מועילות.

אותם בקטריות נמצאות במים באופן שוטף, אבל אנחנו רוצים ליצור מושבות ענקיות שלהן על מנת שיעזרו בשמירה על רמת חנקן נמוכה וכך ישמרו על ניקיון המים.

המשאבה היא לב בריכת הנוי המים הזורמים הם המים שבהם רמת החמצן גבוה ביותר. הפילטר (מסנן) הוא האביזר שבתוכו מתיישבות המושבות של הבקטריות ומבצעות את פעולת פרוק החנקות הרעילות והפיכתן לחנקות מועילות לצמחי המים.