עיצוב גינות חסכוניות במים

למרות החורף שהיה יחסית גשום אנחנו עדין מצווים לתכנן את הגינה שלנו להיות חסכנית במים.

הרבה אנשים חולמים לחיות באזורים חמים שגשם לא הורס את התכנון לעשות בגינה ברבקיו. ומזג האוויר מאפשר לשרוץ בגינה חודשים רבים. לנו יש מזג האוויר שכזה,אבל בשנים האחרונות אנחנו למדים שגינון עם כמויות מים קטנות הוא אתגרי,ושאנחנו צריכים להתאים את תכנון הגינה שלנו לכמויות מים קטנות יותר. כ60 קוב מים לגינה של 100 מר.

יש הרבה סגנונות של גינון שמתאימים לאזורים יבשים. סגנונות אלו יחליפו עכשיו ובעתיד את הסגנון שהיה מקובל בארץ בשנים האחרונות שמתאים יותר לגינון אירופאי מצד אחד וטרופי מצד שני. ובראשם הסגנון שמכונה באירופה ואמריקה הסגנון הים תיכוני,שאותו אנחנו זנחנו לסגנונות פחות מתאימים.

סגנון זה שמשלב צמחים ריחניים כמו עצי הדר בשילוב עם לוונדרים ביחד עם צמחי אווירה כמו עצי הזית. גינה שיהיו בה עצי צל שיתנו לנו פינות ישיבה שבהם יש לנו כל כך הרבה חדשים לבלות.

סגנון גינון מרוקאי שמשלב פטיו וחצרות פנימיים מוצלות עם אלמנט של מים עם שולחנות מוזאיקה בפינת הישיבה,וצמחיה פשוטה כמו יסמינים למיניהם הרדופים ורוזמרין.

מאמריקה מגיע סגנון הבולדרים. סגנון שמשלב הרבה סלעים ואבנים בגינה,ביחד עם צמחים חסכניים במים. כמו אוזן ארי אפריקאי עם בוגנוויליאה ועם לבן עלה זנים שונים. פרגולות וסוכות צל משתלבות עם הסלעים והצמחים.

גינון מדברי בשילוב עם קקטוסים וסוקולנטים ביחד עם מבחר חלוקי נחל וסלעים. אלמנטים דוממים רבים כמו עציצים דרמטיים,קירות מיוחדים, שמוסיפים צל לגינה זו, ושטחים מרוצפים.

יש גם סגנון שמגיע מאוסטרליה בסגנון זה שומרים על שתילה צפופה של צמחים אבל משתמשים הרבה עם צמחי דשא קישוטים ביחד עם צמחים עמידים ליובש.,ועל ידי זה חוסכים מים. השימוש בצמחים שעמידים ליובש מאזורים שונים בעולם מאפשר עניין רב ודרמטיות. תוספת של חיפוי שבבי עץ תעזור בשמירה על לתות הקרקע.

שיטה נוספת שמאפשרת שתילה צפופה אבל בקבוצות קבוצות נקראת בלעז שיטת הזונינג. Zoning for water efficiency שתילה באזורים לפי דרישות השקיה,ודרישות טיפול.הכנת קרקע נכונה והפעלה של מערכת השקיה שנותנת בנפרד מים לכל אחד מהאזורים. אזורי הצל בגינה הם יהיו האזורים שבהם נשתול את הפורחים ואת הצמחים עם דרישות המים הגבוהות יותר כי שם נצטרך פחות להשקות אותם.

נשקול מחדש את גודל המדשאה שלנו ואת היכולת שלנו לצמצם את ההשקיה שלה. כדי לשקול ריצוף במקומות שהמדשאה בעיתית. יש כל כך הרבה תחלופות לדשא: דק מעץ, ריצוף, חלוקי נחל, צמחי כיסוי. ורק תחשבו על הזמן שתחסכו בטיפול בדשא ובכיסוחים שלו.דק מעץ הוא כל כך פופולארי בימינו שהוא כמעט הופך לקלישאה. אבל על תתנו לזה להשפיע עליכם דק הוא יפה שימושי וחוסך מים שההינו משקים אתם את הערוגה. ההתקנה שלהם חייבת להיות טובה על מנת שהדק יהיה מספיק בטיחותי. גם בדק מעץ חייבים לטפל לפי סוג העץ בתדירות של פעם עד שלש פעמים בשנה.

רוח מיבשת צמחים. וישנם צמחים שפיתחו יכולות לעמידות מרוחות. עלינו לקחת בחשבון בזמן תכנון הגינה לשתול צמחים עמידים לרוח באזורים חשופים לרוחות או לארגן הגנה כל שהיא מהרוח. שתילה של גדר חיה גבוה ועמידה יכולה ליצור מחסה להרבה צמחים. שימוש בקנים שונים של קש במבוק מושחל או ענפי ערבה או טרליס מעץ יכולים לשבור רוחות מהיום הראשון של הגינה בלי צורך להשקות ולגזום אותם. יש גם שימוש בקירות בטון מטויחים בצבעים תואמים לאופי הגינה.

חיפוי קרקע חיוני ביותר בגינות שרוצות לחסוך מים. החיפוי שומר על הקרקע לחה מרווח בין ההשקיות ושומר נגד עשבייה שצורכת לצמחים את המים. בנוסף לכך הוא גם יכול להיות דקורטיבי ויפה. סוגים שונים של חצץ טוף וחלוקי נחל הם פופולאריים ביותר. שבבי עץ וסוגים של קומפוסט יכולים להיות גם דקורטיביים וגם להוסיף חנקן לקרקע אבל אורך החיים שלהם קצר יותר.

העדיפות בגינה באזור כמו שלנו היא לצל. לאכול בגינה זה כיף גדול אבל לא בשמש יוקדת חייבים ליצור צל. חיבור בין כמה שיחים ועצי צל ליצירה של פינת ישיבה. ריהוט גן הופך יותר ויותר למשהו שנותנים לו צומת לב לא עוד פלסטיק פשוט ניתן גם להשקיע יותר בפינות ישיבה מעוצבות כי אצלנו ניתן לשבת בגינה חדשים רבים.

גינות יבשות יכולות להיות דרמטיות וחוסר בגשם ובמי השקיה לא מעיד על כך שאנחנו צריכים להרים ידיים מהגינה שלנו ההפך הגמור אתגרים חדשים רעיונות מבריקים קיימים בגינות יבשות בלי לוותר על פריחה, על צמחיה,על כדים ועל כל מה שאנחנו אוהבים בגינון.

אז חסר לנו מים לא נרים ידיים ונמשיך לעשות גינות באהבה.

גן קקטוסים בנגב. גם כאן רואים פריחה !

גינון בסגנון מרוקאי